Svjetski dan mora i oceana

Eko-škole“ je globalna organizacija koju čini mreža škola. Svaka država ima svoju organizaciju koja dodjeljuje status eko-škole, a u našem je to slučaju udruga Lijepa naša.

Doprinos tome da naša škola stekne status eko-škole nazorovci su 8. lipnja 2021. dali obilježavanjem Svjetskog dana mora i oceana.

Sudjelovali su učenici 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A i 3.B razreda po mentorstvom prof. Ivane Bilić. Koordinator provedenih aktivnosti bila je učenica Leona Duvnjak iz 2.A razreda.

Ciljevi i očekivanja bila su poticati korištenje prirodoslovnog znanja, izvođenje zaključaka temeljenih na dokazima radi razumijevanja i lakšeg donošenja odluka o prirodnom svijetu i promjenama koje u njemu izaziva ljudska aktivnost, osposobiti učenike za prikupljanje podataka iz provjerenih izvora, razvijati sposobnosti timskog rada, poticati učenike na stvaranju stavova i odluka o primjeni prirodnih znanosti kao i same prirode.

Naš rad uključivao je prikupljanje podataka po skupinama, istraživanje u timu i usuglašavanje stavova, izradu ankete i njenu provedbu te izlaganje projektnog zadatka i priopćavanje zaključaka.

Svi zaključci i rezultati provedene ankete sjedinjeni su u jedinstvenu prezentaciju koja je  prikazana u svim razredima, a suradnjom sa starijim učenicima ostvareno je i iskustveno učenje.­

Anketa je osmišljena s ciljem provedbe malog istraživanja u V. gimnaziji “Vladimir Nazor“, a pitanja su se najviše doticala korištenja i odlaganja plastike u namjeri da se učenike potakne na razmišljanje, a u konačnici i na djelovanje kako bi dali svoj doprinos u očuvanju i zaštiti voda.

Anketa sadržava pet pitanja, a broj ispitanika je bio 154.

> STEM  > Kemija  > Svjetski dan mora i oceana