1-1-2 ZOVI DOKTORA

U utorak, 14. svibnja, učenici 2. i 3. razreda naše škole u pratnji profesorica biologije i kemije sudjelovali su na radionici na kojoj im je doc. dr. sc. Mario Podrug s Odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu približio temu reanimacije i suvremenih reanimacijskih metoda. Predavač je ukratko objasnio princip rada srca i predstavio razvoj kardiopulmonalne reanimacije kroz povijest. Naglasio je važnost ERC (Europsko vijeće za reanimaciju) koje svakih 5 godina revidira trenutne i izdaje nove smjernice.

Koraci koje osoba mora slijediti dok pristupa unesrećenom su sljedeći: provjera okoline, zabacivanje glave, provjera disanja (zvanje 194), spajanje AED i postupanje prema glasovnim uputama uređaja.

Ukoliko je srce osobe u stanju vertikularne fibrilacije (srce je izvan sinus-ritma) pribjegava se defibrilaciji. Postoje 2 vrste defibrilatora: monofazni i bifazni. U konvencionalnom (monofaznom) defibrilatoru 1 elektroda ispušta „blok“ struje energije 200J u trajanju od 2s, dok suvremeni defibrilator (multipulse biowave) između 2 elektrode šalje energiju od 90J u trajanju 0,5s te tako manje oštećuje srčani mišić.

Učenici su upoznati s radom AED uređaja te su imali priliku isprobati reanimaciju na lutki. Proces se sastoji od 30 vertikalnih kompresija prsišta za kojima slijede 2 upuha zraka u pluća unesrećenog. Ako se osoba pri oživljavanju umori, važno je nastaviti  s kompresijama jer je potrebno dulje vrijeme da se potroši sav kisik iz stanica.

Učenicima je napomenuto da se pri svakoj nesreći kontaktira stručna pomoć pozivom na 194 ili 112.

6.3.2024. RADIONICA „Spoznaje učenika o spolno prenosivim bolestima“

U okviru projekta „Upoznajmo medicinsku biokemiju“ , učenice četvrtih razreda pod vodstvom nastavnica Ivane Franić, Gianne Županović i Josipe Caktaš, sudjelovale su na trećoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom jednosatnog druženja, izv. prof. prim. dr. sc. Vanja Kaliterna, dr. med., specijalist medicinske mikrobiologije s parasitologijom, učenicama je održala predavanje o HPV-u.

Tijekom predavanja učenice su:

- informirane o vrstama HPV-a;

- upoznate s prevencijom i detekcijom infekcije;

- informirane o vrstama cjepiva i načinom liječenja infekcije.

Osnovom ispunjavanja i analiziranja upitnika „ Spoznaje učenika o spolno prenosivim bolestima“ učenice su diseminirale informacije razrednim kolegama na satovima biologije i kemije.

9.12.2023. RADIONICA „TOKSIKOLOŠKA ANALIZA URINA“

U okviru obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, učenice trećih i četvrtih razreda pod vodstvom nastavnica Ivane Franić, Gianne Županović i Josipe Caktaš, sudjelovale su na drugoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom dvosatnog druženja, Margita Nimac – Kalcina, spec. toksikologije učenice je upoznala s metodama toksikoloških analiza tvari: stimulansa (kokaina, amfetamina), depresora (benzidiazepina), halucinogena (marihuane) te narkotičkih analgetika (kodeina, morfija i heroina). Učenice su praktične radove provodile uz vodstvo magistara medicinske biokemije Petre Dumanić i Krešimira Franića.

Tijekom radionice učenice su:

-  upoznale način obrade uzoraka u suvremeno opremljenom laboratoriju;

-  sudjelovale u provođenju toksikološke analize urina;

- mikroskopirale  sediment urina;

- ispunile i analizirale upitnik „Činjenice i zablude u upotrebi opojnih tvari“;

- diseminirale informacije na satovima biologije i kemije.

9.12.2023. posjet Zavodu za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Sudionici radionice:

Tara Gabrilo, Marta Gjurašin, Lara Bakarić,

Lucia Juračić, Leonarda Perić, Stela Purkić i

Magdalena Šušnjara.

Plakat izradila: Leonarda Perić

14.11.2023. OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ŠEĆERNE BOLESTI

U okviru jednogodišnjeg projekta UPOZNAJEMO MEDICINSKU BIOKEMIJU i obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, učenici trećih i četvrtih razreda (uz vodstvo nastavnica Gianne Županović, Josipe Caktaš i Ivane Franić) sudjelovali su na prvoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom dvosatnog druženja doc. dr. sc. Daniela Šupe-Domić, Petra Dumanić i Krešimir Franić (magistri medicinske biokemije) te Silvija Vladislavić (magistra sestrinstva) upoznali su učenike s procesima laboratorijske pretrage, najčešće analize krvi, osnovom koje se preciznije postavlja dijagnoza, sprječava razvoj bolesti i prati uspješnost terapije u pacijenata.

Učenici su: - upoznali način obrade uzoraka u suvremeno opremljenom laboratoriju;

- ispunili upitnik za procjenu rizika od tipa 2 šećerne bolesti slijedom čega su informirani o načinima smanjenja rizika od razvoja bolesti;

- pod vodstvom biokemičara, učenici su uspješno jedni drugima utvrdili i mjernim instrumentom očitali vrijednosti glukoze u krvi.

U razgovoru s biokemičarima učenici su informirani o stanjima hipoglikemije, inzulinskoj rezistenciji, vrstama laboratorijskih pretraga slijedom čega će stečena znanja diseminirati u školi u okviru obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, 14. studenog. Fokus ovogodišnjeg obilježavanja je na dostupnosti edukacije o šećernoj bolesti uz slogan „Edukacijom do bolje sutrašnjice“.

7.11.2023. posjet Zavodu za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Sudionici radionice:

Marta Bočina, Lucija Sunara, Ena Kurtić, Marijeta Dropuljić, Ivana Tokić, Antea Blažević, Dana Bošnjak, Martina Krivić, Sara Palit i Ema Jankov.

« Lipanj 2024 »

> Ostali projekti Škole  > Šk. god. 2023./2024.  > Upoznajemo medicinsku biokemiju