Antička baština u našim krajevima

Pri kraju ove školske godine 2023./2024. nastavio se projekt iz latinskog jezika „Od bračkog kamena do Dioklecijanove palače“ na kojem su sudjelovali učenici 1.a i 1.b razreda, a koji je osmislila i vodila njihova profesorica Silvija Sinovčić.

U prvoj fazi ostvarena je suradnja s Muzejom otoka Brača gdje su učenici pogledali kratke filmove koje je kustosica muzeja Andrea Matoković specijalno snimila za potrebe ovoga projekta i na taj način premostila udaljenost do najstarijeg mjesta na otoku – Škripa koji je poznat ne samo po antičkim nalazima, građevinama i kamenolomima, nego i po kulturnoj baštini i etnografskim eksponatima od ranijih razdoblja pa sve do naših vremena.

15. lipnja uslijedila je druga faza kad su učenici i posjetili sam otok Brač i grad Supetar. Vrijedno je bilo vidjeti ranokršćanske mozaike i natpise uklesane u kamenu izvan i u crkvi sv. Petra gdje su, nakon kratkog izlaganja č.s. Silvane, učenici primijenili stečena znanja iz gramatike i vokabulara te prevodili originalne latinske kamene natpise. Kroz aktivnost numeralia naučili su brojati na latinskom i iščitavati rimske brojeve na kamenim natpisima. No nije nedostajalo ni rješavanja radnih listića, kvizova i igara pa su se dva razreda mogla natjecati u igri memoria (memory) te igrati drevne antičke igre poput mlina i trigona.

Nakon rada i truda učenika, koji su nastojali skupiti dodatne bodove, slijedilo je zasluženo opuštanje uz ručak i kupanje, a dio atmosfere možete pogledati na slikama.

Voditeljica projekta: Silvija Sinovčić,prof.

Slika 1. i 2.  Crkva sv. Petra u Supetru

Slika 2.

Slika 3. Ranokršćanski mozaik uz crkvu Sv. Petra

Slika 4. Generacija 2023./2024. – razredi 1. a i 1. b