Splitske Zagrebulje

Autor: Ana Sviličić Jutronić, 26. 3. 2018.

Probudivši se prije zore (17. ožujka 2017.), kišne subote, uz pratnju razrednica (prof. Piacun i prof. Braović Plavša) i naše knjižničarke (Marije Lerinc), krenuli smo (3.b i 3.d) u hrvatsku metropolu, Zagrebu. Do Zagreba nismo "potegnuli" tek tako, već radi posjeta Kući Šenoa, koja nije posvećena samo jednom od naših najznačajnijih i najutjecajnijim književnika, nego i ostalim njegovim manje poznatim, ali ne i manje važnim nasljednicima. Vremenski uvjeti nam nisu bili naklonjeni i cijeli je dan padala kiša, međutim nas to nije omelo. U Zagrebu su nam se pridružile profesorica Mlačić-Brakus, koja je ovu terensku nastavu  organizirala i gospođa Gordana Maravić, (u programu Šenoina učiteljica Branka). U Kući Šenoa srdačno nas je dočekala voditeljica Jasmina Reis, posvojena kći Augustova jedinog unuka Zdenka. Nažalost, zbog kiše smo bili prisiljeni svi obilaziti Kuću istovremeno što je stvorilo malu gužvu, no brzo smo se organizirali i riješili taj problem jer, "kad čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna". Voditeljica Jasmina Reis provela nas je kroz prekrasne prostorije Kuće; oslikani zidovi, prepuni umjetničkih djela, knjige i predmeti koji odišu poviješću i duhom obitelji Šenoa doista su nas vratili u davna vremena. "Učiteljica Branka" ispričala nam je brojne zanimljive anegdote iz života Augusta Šenoe, kao što su ljubavna priča sa ženom Slavom, njegov odnos s djecom i  djetinjstvo. Mnogo toga smo naučili o generacijama Šenoa koji su bili ne samo talentirani književnici, već i slikari, grafičari, geografi. Na kraju nas je naša kolegica Katarina razveselila zasviravši na starom klaviru, na kojem je nekada davno svirala i Šenoina kći, Dragica. Poslijepodne smo kraće šetali putevima Augusta Šenoe, čime smo uspjeli doživjeti Zagreb iz njegove perspektive. Na Gornjem gradu te se večeri odvijao i Festival svjetla pa je odjednom i kiša dobila draž. Odmorili smo se kratko u  Tkalčićevoj i Skalinskoj ulici. Dan smo zaokružili u Dramskom kazalištu Gavella predstavom Renea Medvešeka "Proces", izvedenoj prema velikom Kafkinu romanu. Od Zagreba smo se oprostili u kasnim večernjim satima umorni i iscrpljeni, ali zadovoljni i sa željom za ponovnim povratkom u Šenoin grad.

Dea Bogdanović, 3.b

Fotografije pogledajte u "više".

Ispis statistike od 9. 3. 2013.