Gostujući predavači

Autor: Administrator , 13. 4. 2017.

Kad nam je nedavno u gostima bio putopisac Davor Rostuhar slikama smo putovali i učili o egzotičnim krajevima naše planete te svjedočili da se čovjek doista na sve može naviknuti te da u životu treba biti hrabar i usuditi se ići prema svome cilju, a eventualne poteškoće rješavati putem. Svi tada nazočni su se mogli uvjeriti da se, kako Rostuhar kaže, "može živjeti svoj san i da se od svojih snova može živjeti".

Lijepa je to poruka za mlade ljude!

Nije prošlo puno vremena, organizirali smo i predavanje u suradnji s japanskim veleposlanstvom čiji je tajnik, gospodin Ryohei Nakajima, prezentirao osnovne podatke o Japanu, tradicionalnim umjetnostima, pop-kulturi i najnovijim tehnologijama.

Ohrabrujuće je i inspirativno pred sobom imati Japanca, mladog kulturnog atašea koji nakon dvogodišnjeg tečaja izvrsno govori hrvatski jezik.

O Japanu nam je pričala i bivša stipendistica i studentica sveučilišta Koya u Japanu, gospođa Sanja Jurković koja nam je prenijela svoje dojmove i detalje s kojima se susretne svatko tko se potrudi upoznati tu daleku zemlju, ljude i kulturu:

• vozače javnog prijevoza u bijelim rukavicama
  • neobičan način numeriranja kuća
  • brzi vlak koji nema pripadajuće tračnice, ali ni vozača
  • zen-vrtove, ...

Slušajući ih, provjerili smo što o Japanu znamo, a što smo samo mislili da znamo.

Pred sam kraj, učenici su pozvani, ukoliko ih je Japan zaintrigirao i žele možda tamo studirati, da posjete web stranice japanskog veleposlanstva početkom svibnja kada izlazi natječaj za stipendije. Možda se baš nekom od naših posreći!

Radujemo se novim zanimljivim druženjima!

Psihologinja:

Željka Friganović Jerončić, prof.

Ispis statistike od 9. 3. 2013.