Posjet Arheološkom muzeju u Splitu

Autor: Luka Meić-Sidić, 23. 12. 2021.

Dana 25.11.2021. učenici naše škole posjetili su Arheološki muzej u Splitu. Učenik Ivan Žagrović iz 2.D razreda dao je svoj osvrt.

U četvrtak smo (učenici 2.e , 2.c i 2.d razreda) u sklopu dodatne nastave iz povijesti posjetili Arheološki muzej. S nama su išle profesorica povijesti Katarina Domljanović i profesorica latinskog jezika Sanja Deletis. Budući da smo već ranije posjetili laupidarij (prostor oko muzeja) i saznali mnogo zanimljivih činjenica, sada smo vidjeli izložbu u samoj zgradi muzeja. Tema je izložbe Issa (Vis) i imali smo priliku vidjeti mnoge spomenike i predmete koje su Isejci svakodnevno koristili. Kroz muzej su nas provela trojica vodiča koji su nam na zanimljiv način predstavili Issu i upoznali sa životom stanovnika najudaljenijeg naseljenog hrvatskog otoka.

Iako unutarnji prostor muzeja nije velik, izložba je bogata sadržajem važnim za shvaćanje rimske, ali i hrvatske povijesti. Osim svakodnevnih predmeta kao što su posude za vino (enohoje), vodu, strigili i još mnogo toga, vidjeli smo i numizmatičku zbirku, ali i rekonstrukciju groba.

Replika isejskog groba

Posude za vodu i vino pronađene na Issi

Nakon što smo vidjeli izložbu, imali smo priliku i sami postati arheolozi putem kreativne radionice. Podijelili smo se u grupe, slijedili upute i pritom se zabavili, ali i mnogo toga naučili. Moja grupa trebala je istražiti grob i popisati sve predmete koji su u njemu nađeni. Budući da se grob sastojao od dvaju dijelova (ženska i muška osoba), istraživala ga je još jedna grupa s nama. Zadatak nije bio lagan, ali svakako je bio zanimljiv i drago mi je (a i drugim članovima moje grupe) da sam imao priliku sudjelovati. Siguran sam da je i drugima tako.

Na kraju smo ispunili upitnik gdje smo trebali napisati svoje dojmove i vjerujem da su pozitivni.