Radost improvizacije

Autor: Ana Sviličić Jutronić, 15. 3. 2018.

Riječ improvizacija nije nepoznata u našoj školi. Čuje se često na testovima i ispitivanjima, ali zahvaljujući profesorici Mlačić-Brakus imali smo ju priliku doživjeti u drukčijem kontekstu na IMPRO radionici. Pohađalo ju je 12 naših učenika pod budnim okom profesorice Mišetić uz vodstvo Ivane Marijančić, dugogodišnje trenerice i voditeljice programa za poticanje kreativnosti.

Na radionici smo radili impro-igre i impro-vježbe kojima smo razvijali maštu i kreativnost. U njima smo morali biti "ovdje i sada" i stalno svjesni drugih oko sebe. To je ubrzo stvorilo osjećaj odgovornosti među nama.

Osvijestivši da nam netko uvijek "čuva leđa", postali smo opušteniji i spontaniji u našim idejama. Tako je,  u vježbi gdje se reagira iz pokreta, nekome jedan pokret rukom bio poziv na ples, a nekome na mačevanje. Učili smo prihvaćati tuđe ideje, nadograđivati ih i jednostavno se prepustiti.

Danas smo često zarobljeni očekivanjima i formalnostima. U tim kalupima drže nas strah i stid koje najčešće doživljavamo u tuđem smijehu "jer pogođeni smo svakim smijehom kome ne poznajemo uzrok".

Na IMPRO radionici otkrila sam sasvim novi uzrok smijeha. Iskren i iznenađujuć baš kao i sama improvizacija.

U petak, 23.2 održali smo javni nastup za učenike, profesore i zainteresirane u kinoteci Zlatna vrata. S publikom smo pričali i od njih tražili teme, savjete i dobrovoljce što je izbrisalo uobičajenu barijeru između izvođača i gledališta. Na pozornici smo se i mi smijali s publikom jer smo igrali s njima, a ne za njih.