Suradnja s MUCEM-om - osvrt

Autor: Administrator , 23. 7. 2015.

U sad već prošloj školskoj godini Nazorovci su, u suradnji sa suvremenim muzejom za europske civilizacije Mucem-om (Marseille), realizirali jedan vrlo zanimljiv projekt o kojem ste već imali prigodu čitati na ovim stranicama. Što nam o projektu može reći njegova voditeljica,profesorica latinskog i francuskog jezika Sanja Deletis.

Ove školske godine učenici koji uče francuski jezik u okviru fakultativne nastave sa svojim profesoricama Sanjom Deletis i Katarinom Domljanović sudjelovali su u projektu organiziranom u suradnji s MuCEMom (Muzejom europskih i mediteranskih civilizacija) iz Marseillea. Projekt se sastojao od tri dijela, temeljio se na zvukovima i ostat će u sjećanju svima nama.

Prvi i najzanimljiviji dio predstavljao je dolazak predstavnika MuCEMa Nelly Odin i umjetnika Christophea Modicae u naš grad i Školu.
Nelly nam je predstavila MuCEM koji nas je sve zadivio svojim položajem i arhitekturom.
Christophe je radio s učenicima na zvuku, tj. na izradi zvučne razglednice.
Učenici su bili podijeljeni u grupe, dobili su slušalice i aparat uz pomoć kojeg su zvukove puno jače čuli, a one najzanimljivije i zabilježili. Uz pomoć takve opreme čuli su svoj grad jasnije i glasnije.
Postavljali su od Christophea zadana pitanja jedan drugome te davali svoje odgovore koji su kasnije i uvršteni u krajnji proizvod – zvučnu razglednicu.
Isto snimanje Christophe je obavio i s učenicima škole Saint Exupery iz Marseillea prije svog dolaska u Split.
Budući nas spaja Mediteran, mi smo prije dolaska Christophea i sam izradili zvučnu razglednicu s naglaskom na Splitu kao mediteranskom gradu i poslali je u Marseille Christopheu i našim budućim prijateljima iz škole Saint Exupery. Izazvala je oduševljenje. (Poslušajte je i sami).

Drugi dio projekta predstavljao je susret s učenicima iz Marseillea iz škole Saint Exupery preko Skypea. Oni su bili u MuCEM-u, a mi u našoj Školi.Kako bi se učenici bolje upoznali, profesori su pripremili zabavnu igru s pitanjima; kao što su: tvoje omiljeno piće i hrana?, tvoja omiljena vrlina?, tvoj moto?..... i slično. Pitanja su bila u jednoj košari, a imena u drugoj (naša imena u njihovoj, a njihova unašoj košari). Jedan po jedan izvlačili smo po pitanje i prozivali osobu s druge strane. Bilo je zabavno.

Treći dio projekta predstavljala je emisija i odlazak izravno u eter Radio Grenouille i to izravno iz naše Škole. Za ovaj treći dio, nadali smo se biti u Marseilleu i upoznati uživo naše, sad već prijatelje iz škole Saint Exupery. Tražili smo financijsku potporu od nekih institucija (nomina sunt odiosa), ali.....
U emisiji su bile predstavljene zvučne razglednice koje je umjetnik Christophe Modica izradio iz uradaka učenika iz Splita i Marseillea. Sudjelovali smo u emisiji sa svojim komentarima vezanim uz rad s Christopheom i uz zvučne razglednice pune sličnosti i različitosti koje spajaju ova dva mediteranska grada.

Kao pokretač ovog projekta, mogu reći da smo se svi dobro zabavili te na drugačiji način, sudjelujući u svim trima dijelovima projekta, puno i naučili.
Za kraj mogu samo zavapiti:

Daj, Bože, više ovakvih projekata, a nama snage da ih iznesemo do kraja!
                                                                               Sanja Deletis, prof.