Projekt "Rimskim tragovima po Zagrebu i Splitu"

Autor: Administrator , 31. 1. 2015.

Cilj projekta je razvijanje osjećaja za rimsku kulturu i njezinog utjecaja na hrvatsku i europsku kulturu te razvijanja suradnje između učenika i nastavnika  naše gimnazije  i XVIII gimnazije u Zagrebu. Kroz posjete lokalitetima, muzejima te kroz niz radionica učenici aktivno sudjeluju u procesu usvajanja znanja. Projekt se odvija u dva djela; prvi dio u Zagrebu, a drugi u Splitu.

Došao je i taj dan, naš dugoočekivani put u Zagreb. Spakirali smo sve što nam je  potrebno i puni uzbuđenja krenuli na put. Vožnja autobusom nas je pomalo uspavala, no razbudili smo se ugledavši Zagreb. Neposredno prije izlaska iz autobusa  u zraku se osjećala trema pomiješana s neizvjesnošću i uzbuđenjem.

Ugledavši naše domaćine kroz glavu su nam prolazila razna pitanja: Kakvi su oni? Hoćemo li se slagati? No, vrlo brzo smo dobili odgovore na ta pitanja i zaključili da nas naše profesorice  vrlo dobro poznaju s obzirom da smo se svi odmah sprijateljili sa svojim  domaćinima. Nakon prvotnog upoznavanja zaputili smo se svojim kućama na spavanje kako bi napunili baterije za sljedeća dva dana.

U subotu ujutro uslijedilo je rano buđenje te razgledavanje Zagreba. Prošetali smo Gornjim gradom te posjetili Zagrebačku katedralu.

Nakon toga obišli smo Ščitarjevo tj. Andautoniju, arheološko nalazište s ostatcima zgrada i ulica starorimskog naselja, gdje smo imali priliku doznati više o rimskim mirisima, kuhinji, odjeći, igrama … Ne smijemo zaboraviti spomeniti radionicu u kojoj smo imali priliku osjećati se baš poput starih Rimljana. Zaigrali smo neke njihove igre, te isprobali njihove toge.

Zatim je uslijedio povratak kućama i pripreme za izlazak. Večer smo odlučili provesti u Aquariusu zbog čega smo idućeg dana izvlačili posljednje atome snage kako bi odradili sve što trebamo.

Najprije smo obišli Arheološki muzej, a zatim posjetili XVIII. gimaziju, školu naših domaćina gdje smo prezentirali naše radove, probali rimske specijalitete, odgledali razne igrokaze te kvizom  ponovili naučeno.

Nakon toga ostalo nam je vrlo malo slobodnog vremena koje smo iskoristili za piće te u zadnji trenutak stigli na kolodvor. Na kolodvoru smo se teška srce oprostili s našim domaćinima i krenili natrag u Split. Na povratku su nam kroz glavu prolazile sve lijepe uspomene koje smo stekli taj vikend i već smo počeli razmišljati o našem ponovnom susretu  nadajući se da ćemo ih moći ugostiti jednako dobro kao i oni nas.